As reliable classic machines, the HM3xx series unites all the outstanding properties of a production crimper.
Combining a convincingly solid construction with a high level of user friendliness, and long service life, the HM3xx set a new standard for quality and cost effectiveness. They are compact, powerful and make ergonomic working possible.
| Product Details | |
| Crimp Force | 315 ton |
| SAE R 15 / 4SH* 1 piece fitting | 3" |
| SAE R 12 / 4SP* 2 piece fitting | 2" |
| SAE R 15 / 4SH* 2 piece fitting | 3" |
| Industrial | 5" |
| 90° Elbows | 3" |
| Max. Crimp range | 165 mm |
| Opening | +70 mm |
| Opening without dies | 215 mm |
| Close Speed (mm/sec.) | 23 mm/s |
| Crimp speed (mm/s) | 1,4 mm/s |
| Open speed (mm/s) | 33 mm/s |
| Noise Level (dBA) | 62 dBA |
| Power | 4 kW |