| Product Details | |
| Crimp Force | 280 Ton. |
| SAE R 15 / 4SH* 1 piece fitting | 2" |
| SAE R 15 / 4SH* 2 piece fitting | 2" |
| Industrial | 4" |
| 90° Elbows | 2" |
| Max. Crimp range | 139 mm |
| Opening | +61 mm |
| Opening without dies | 200 mm |
| Close Speed (mm/sec.) | 30/3,0 mm/s |
| Crimp speed (mm/s) | 1,4 mm/s |
| Open speed (mm/s) | 30/8,5 mm/s |
| Noise Level (dBA) | 70 dBA |
| Power | 4 kW |