| Product Details | |
| Crimp Force | 280 ton |
| SAE R 15 / 4SH* 1 piece fitting | 3'' |
| SAE R 15 / 4SH* 2 piece fitting | 3" |
| Industrial | 6" |
| 90° Elbows | 3" |
| Max. Crimp range | 150mm |
| Opening | +130 mm |
| Opening without dies | 300 mm |
| Close Speed (mm/sec.) | 18 mm/s |
| Crimp speed (mm/s) | 1,4 mm/s |
| Open speed (mm/s) | 20 mm/s |
| Power | 5,5kW |