Due to their narrow, innovative construction, high level of user friendliness, and long service life, the HM 22x set the standard for quality and cost effectiveness.
Their unrivaled accessibility makes ergonomic working possible – optionally from both sides – in production and series manufacture.
The tried and tested greaseless slide bearing technology reduces maintenance costs and the strong crimping force of up to 1350 kN crimps widths up to 1“.
| Product Details | |
| Crimp Force | 140 ton |
| SAE R 15 / 4SH* 1 piece fitting | 1.1/4" |
| SAE R 15 / 4SH* 2 piece fitting | 1.1/4" |
| Industrial | 2" |
| 90° Elbows | 1.1/2" |
| Max. Crimp range | 70 mm |
| Opening | + 35mm |
| Opening without dies | 105 mm |
| Close Speed (mm/sec.) | 10/20 |
| Crimp speed (mm/s) | 5/10 |
| Open speed (mm/s) | 10/20 |
| Noise Level (dBA) | 53dBA |
| Power | 5,5 kW |