| Product Details | |
| Crimp Force | 75 ton |
| SAE R 15 / 4SH* 1 piece fitting | 3/4" |
| SAE R 12 / 4SP* 2 piece fitting | 1" |
| SAE R 15 / 4SH* 2 piece fitting | 3/4" |
| Industrial | 2" |
| 90° Elbows | 1.1/2" |
| Max. Crimp range | 70mm |
| Opening | +35mm |
| Opening without dies | 105mm |
| Close Speed (mm/sec.) | 8,3 mm/s |
| Crimp speed (mm/s) | 8,3 mm/s |
| Open speed (mm/s) | 13,8 mm/s |
| Noise Level (dBA) | 53dBA |
| Power | 5,5kW |